0

Wakacyjna torba – TUTORIAL

Zobacz blog
Ten post to taki mój „pierwszy raz” – jeszcze nigdy nie robiłam tutoriali 🙂 Postaram się pokazać krok po kroku jak zrobiłam prostą torbę z kieszonką. Dobra na plażę, dobra na zakupy, po prostu idealna na lato!

Niby zwykła torba, ale jednak coś ją wyróżnia 😉 Specjalnie nie robiłam jej z podszewką, ale nie chciałam też, żeby miała w środku strzępiące się zakończenia (overlocku nie posiadam), więc postanowiłam wykończyć ją szwem odwróconym (francuskim). Ale o tym za chwilę…

Do uszycia tej torby użyłam tkaniny sofia z ikea. Pocięłam ją tak:

  • uszy: 2 kawałki  77×12 cm
  • kieszeń: 2 kawałki 23x17cm
  • torba:  1 kawałek 92×46 cm
Potrzebujemy także:
  • zamek błyskawiczny 18cm
  • linijka
  • nożyczki
  • maszyna do szycia
  • biała nić
  • pisadło (u mnie zwykły długopis)

Zaczniemy od uszycia kieszonki…
Do lewej strony jednego z prostokątów 23x17cm przykładamy zamek błyskawiczny 5cm od górnej krawędzi. Zaznaczamy na tkaninie początek i koniec zamka.

Rysujemy znaczniki zgodnie z rys. poniżej.

Następnie rozcinamy i zaprasowujemy:
Pora wszyć zamek błyskawiczny. Pamiętajmy aby dobrze go przyszpilić i użyć stopki do przyszywania zamków. Szyjemy na prawej stronie używając długiego ściegu, blisko krawędzi.
Pozostało zszyć kieszeń – składamy prostokąty prawymi stronami do siebie i zszywamy prawy bok, dół oraz lewy bok. Obcinamy rogi, odwracamy i przeprasowujemy.

Pora na przygotowanie uszu. Pasy składamy na pół wzdłuż dłuższego boku i zaprasowujemy. Podginamy do środka po ok 3-4cm i ponownie zaprasowujemy. Moje uszy zwykle są szerokości 4cm – lubię takie szerokie, po prostu wygodnie się j nosi 🙂

Do środka należy zaprasować też oba końce. 

Przeszywamy długim ściegiem każdy bok (jak najbliżej krawędzi).

Pora na uszycie głównej komory. Tkaninę składamy lewymi stronami do siebie i przeszywamy boki (może być to szokujące, ale pierwszy szew wykonujemy na prawej stronie naszej robótki – na tym polega szew odwrócony). Dla mnie margines to brzeg stopki:

Obcinamy nadmiar marginesu, zostawiając ok 2-3mm. Obracamy torbą na lewą stronę i zapracowujemy. Przeszywamy boki ponownie.

Powtarzamy czynność przy drugim boku i przechodzimy do nadania naszej torbie nieco przestrzennej formy. Odmierzamy kwadrat 4x4cm (od dołu i linii szwu) i obcinamy go.

Następnie odwracamy torbę na prawą stronę i składamy, jak na zdjęciu poniżej:

Znowu przechodzimy do wykonania szwu odwróconego: przeszywamy na prawej stronie, obcinamy nadmiar tkaniny, odwracamy na lewą stronę, zaprasowujemy i zszywamy.

Pozostało pozszywać wszystko „do kupy”.  Trzymając torbę na lewej stronie podwijamy od góry 4 cm tkaniny i zaprasowujemy, następnie podginamy ponownie (do środka) ok. 1cm.
Do „podgięcia” wsuwamy kieszonkę.

 O dziwo udało mi się dopasować wzór kieszonki i komory głównej 🙂

Szpilkujemy i przeszywamy dookoła długim ściegiem, jak najbliżej krawędzi zakładki. Należy zwrócić uwagę, aby materiał przy odwróconych szwach ułożyć na płasko, na obu bokach w tą samą stronę.

Ostatni etap – przyszycie uszu. Dla mnie najgorszy 🙂 Tutaj niezbędna będzie ostra igła do grubych tkanin (a najlepiej kilka…). Jeśli posiadacie maszynę o dość słabym silniku polecam zdjąć nogę z pedała i posługiwać się jedynie kołem (przeszycie przez 6-8 warstw materiału czasem jest sporym wyczynem). 
Przewracamy torbę na prawą stronę, odmierzamy 7cm od brzegu i przykładamy ucho. Przyszywam je tak, aby przeszycie na torbie było na tej samej wysokości co przeszycie na dole ucha. 
Szyjemy „prostokąt”:

A następnie przekątne. Pamiętajmy, żeby przed przyszyciem drugiego końca ucha, upewnić się, czy aby na pewno nic cię nie przekręciło 🙂 

Powtarzamy jeszcze 3 razy i torba gotowa!

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.