polskie-rekodzielo.pl

Blog o biznesie, ciekawostkach i pracy

Ciekawostki

Do czego służą komputery kwantowe i ile kosztują?

Do czego służą komputery kwantowe i ile kosztują?

Komputer znajduje się praktycznie w każdym domu. Nikt już sobie nie wyobraża życia bez tego urządzenia czy dostępu do internetu. W ostatnich latach dużo słyszy się o komputerach kwantowych. Czym jest taki wynalazek? Czy w przyszłości zastąpi on tradycyjne komputery i laptopy używane w domu?

Komputery kwantowe – nowa era możliwości

W ostatnich latach widać gołym okiem rozwój technologiczny, który ułatwia codzienne życie. Na pozór komputery nie zmieniają się, ale technologie w nich stosowane pokazują, że jeszcze wiele może zaskoczyć zwykłych ludzi. Komputer kwantowy jest urządzeniem skomplikowanym dla normalnych śmiertelników i tak na dobrą sprawę ciężko jest określić, czy one istnieją i można je kupić. Są jednak firmy, które oficjalnie mówią, że mają w swojej ofercie działające komputery kwantowe. Takie urządzenia oparte są na fizyce kwantowej, a ich potencjał może wpłynąć na bardzo dużo aspektów życia codziennego.

Rozwój technologii kwantowej

Ciężko jest w prostych słowach określić, jak działają komputery kwantowe, a debaty o takich urządzeniach cały czas są bardzo emocjonujące. Specjaliści z dziedziny fizyki kwantowej twierdzą, że w pełni użyteczny komputer kwantowy może być stworzony za kilkadziesiąt lat. Wielu z nich uważa, że firmy chwalące się komputerami kwantowymi nie powinny tak nazywać tych urządzeń. Jednak czy na pewno jest to fakt? Naukowcy od zawsze mieli różne zdania i każdy nowy wynalazek na początku wzbudzał duże emocje. Tak samo sprawa ma się z komputerami kwantowymi, które dla jednych są obecnie niemożliwe do wprowadzenia, a dla innych wręcz przeciwnie.

Co to jest kwant?

Fizyka dla większości osób jest dość skomplikowanym działem nauki, a kwant jest nie do okiełznania. Warto jednak poznać definicję i przynajmniej mniej więcej wiedzieć, na czym polega kwantowość komputerów. Kwant jest określany jako najmniejsza porcja czegoś. Można mówić o kwancie czasu czy fizyce kwantowej, która zajmuje się najdrobniejszymi możliwymi działaniami, układami na poziomie pojedynczych kwarków czy atomów. Tradycyjne komputery działają na zasadzie binarnej, czyli obliczenia dokonywane są przy użyciu jedynie cyfr 0 i 1. W przypadku fizyki kwantowej jednostką informacji może być kubit, który pozwala zapisać dużo więcej informacji i przyspieszyć obliczenia.

Komputer kwantowy cena

Ciężko jest określić cenę komputera kwantowego, gdyż na ten moment nie można go kupić. Choć duże firmy twierdzą, że mają taki sprzęt, to jednak nie jest to komputer do użytku domowego. W wyszukiwarce internetowej można znaleźć cenę wynajęcia od firmy IBM komputera kwantowego i jest to koszt 11 tysięcy Euro miesięcznie. Aktualnie nie ma możliwości kupna komputera kwantowego i nie wiadomo, kiedy takie urządzenia pojawią się w sprzedaży. Prace nad rozwojem takiej technologii cały czas trwają i jest to oczywiście kwestia czasu. Ile lat minie, zanim będzie można używać komputerów kwantowych w domu? Tego na ten moment nie wie nikt. Pewne jest to, że jeśli takie urządzenia pojawią się w sprzedaży, każdy o tym usłyszy.

Udostępnij