0

Dziergacy, kot w sweterku

Zobacz blogZobacz blog

Pierwszy projekt amigurumi na drutach, który w życiu zrobiłam to zasługa Agnieszki z Druty na okrągło. Swój niezwykły talent do tworzenia pełnych uroku wzorów dziewiarskich Aga wykorzystała do zaprojektowania kocura, któremu trudno mi się było oprzeć.

Historia wełnianego kota

Dziergacy pojawił się w moim życiu dawno. Wówczas jeszcze jako bezimienny kot zrobiony na drutach, którego wypatrzyłam w otchłaniach internetu. I od razu skradł moje serce! Skontaktowałam się z jego projektantką.

Dzięki uprzejmości Agnieszki – jego dziewiarskiej „mamy” – dostałam wówczas do testowania wzór na kocura. Koci przyodziewek był wtedy nieco inny niż obecnie – kardigan z minimalistycznym wzorem żakardowym. Kocurek w kardiganie stał się pierwszym w mojej dziewiarskiej karierze projektem amigurumi.

Robiłam go na cienkich drutach skarpetkowych z cienkiej, cętkowanej włóczki skarpetkowej Novita Nalle Pelto i nie wyważyłam do końca wielkości sweterka. Kocur wyszedł dość wątły z racji użytej cieńszej włóczki, a w przydużym swetrze wygląda, jak jaśniepan w tużurku. Tu wyleguje się na hamaczku (leń jeden!). 
Nieco za szczupły, co ma jednak dwie zalety:
 • dziecko go pokochało
 • umie zakładać ramiona i wygląda wtedy, jak… mój Syn, gdy się obraża i buntuje.

Często pokazanie obrażonemu akurat dziecku również obrażonego kocura skutkuje rozbrojeniem focha. Detonuje nadętą minę, która zmienia się błyskawicznie w – początkowo skrywany, a potem już jawny – szeroki uśmiech:-)

Dziergacy dorasta, a znajomość wraz z nim

Przez kocura zaczęła się moja serdeczna korespondencja z Agnieszką, a potem wykluły konkretne plany na współpracę. Ponieważ Aga z upodobaniem dziergała przepiękne skarpetki z mojej włóczki Novita 7 Brothers i była z niej bardzo zadowolona, zaproponowała, że kolejna wersja kocurka powstanie właśnie z tej wytrzymałej skandynawskiej przędzy. I tak Aga została kocią mamą, a ja kocią ciocią, bowiem „ochrzciłam” wąsatego jegomościa mianem Dziergacego.

Obecny, wykonany wg wzoru Agnieszki, Dziergacy jest kotem dorodnym (ok. 40 cm wzrostu), godnym i eleganckim. Robiony z certyfikowanej fińskiej włóczki skarpetkowej Novita 7 Brothers i wypełniony również certyfikowaną kulką poliestrową nadaje się do prania i może być bez problemu używany przez dzieci.

Moda się zmienia, zatem i kot zmienił wdzianko. Tym razem występuje w pasiastym sweterku. Wiecie, dlaczego pasiastym? Otóż, zdradzę Wam sekret, Dziergacy to kocur z ambicjami. Marzy, by zostać…tygrysem. Tylko ciiii…

A oto twarz naszej kociej kampanii dziewiarskiej z bliska. To znaczy… ten tego… mordka kampanii, chciałam powiedzieć;-)

Dobrze wypchany Dziergacy stoi sam, podpierając się ogonem.

Gdy krótko przed Drutozlotem wykonany przez Agę kocurek trafił osobiście w moje ręce, zareagowałam tak. Inaczej się nie dało!

Obecnie jest stale dostępny w ofercie woolloop. Pakiet z wzorem na kota znajdziesz tutaj.

Kot, jak to kot – indywidualista

Aga robiła jeszcze kocura z innych włóczek i w innych sweterkach. Wszystkie dziergane są według tego samego schematu i zdobi je ten nieco szelmowski uśmiech. Za każdym razem nieco inny.

Ponieważ każdy szanujący się kot ma swój indywidualny charakter, postanowiłam, że, gdy pakiet z kotem trafi do sklepu, dam Dziewiarkom możliwość samodzielnego zaprojektowania kolorystyki, by możliwie zindywidualizować kocury. A może nawet upodobnić je do realnych domowych zwierzaków.

Zamawiając pakiet z kotem można wybierać z całej gamy włóczek Novita 7 Brothers. Wystarczy w uwagach w koszyku dopisać numery wybranych kolorów, a ja skompletuję na tej podstawie zindywidualizowane zamówienie.

Co znajduje się w pakiecie?

Pakiet z Dziergacym zawiera:

 • wzór na kota w sweterku (wzór w języku polskim), do wykonania na drutach,
 • 3 motki fińskiej włóczki skarpetkowej Novita 7 Brothers (3 x 100g, czyli 300 g w 3 różnych kolorach). Włóczki jest tyle, że wystarczy na kota i jeszcze na małe co-nieco,
 • wypełnienie – certyfikowane kulki poliestrowe,
 • bezpieczne oczy – 2 sztuki w kolorze czarnym, średnica 8 mm.

W pakiecie dostajesz też oczywiście rzeczy niewymierne, jak:

 • gwarancję satysfakcji z wykonania unikatowego amigurumi i… 
 • dodatkowy bonus w postaci uszczęśliwienia dziecka, które obdarujesz gotowym Dziergacym

lub

 • zadowolenie dziewiarki, która otrzyma od Ciebie prezent z Dziergacym do samodzielnego wykonania:-)
Do wykonania projektu będziesz potrzebowała również (nie zawiera ich pakiet):
 • druty 2,5 mm (komplet 5 drutów skarpetkowych lub druty na żyłce)
 • 2 – 4 agrafki dziewiarskie (lub po prostu duże zwykłe agrafki)
 • 2 – 4 markery dziewiarskie
 • igła dziewiarska
 • nożyczki
 • cienkie nici bawełniane (czarne lub grafitowe) na wąsy.
Uwaga! 
Jeszcze przez jakiś czas pakiet dziewiarski z kotem w sweterku, 
z okazji jego debiutu, dostępny jest w promocyjnej cenie!

Zawartość pudełka z pakietem dziewiarskim Kot w swetereku od woolloop
Pudełko ze wstążką i naklejką pakiet dziewiarski z kotem na drutach

Debiut Dziergacego

Dziergacy debiutował podczas Drutozlotu 2019, dorocznej imprezy dziewiarskiej w Toruniu, o której napiszę niedługo więcej. Stał się tam chętnie fotografowaną atrakcją woolloop’owego stoiska i główną nagrodą w naszym konkursie. 
Inauguracyjny pakiet wygrała pewna miła Dziewiarka, która pozwoliła się nawet sfotografować z wygraną. Teraz czekam cierpliwie, by zobaczyć, jaki braciszek Dziergacego u tej Pani powstanie.
A jak u Was z robieniem amigurumi na drutach? Macie jakieś doświadczenia? Co robicie najchętniej?

DalejArtykuł Dziergacy, kot w sweterku pochodzi z serwisu Polskie Rękodzieło.

Dalej

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.