0

10/2018 Właśnie słońce pobudza ogród do życia…

Zobacz blog
Wczoraj wichura, a od południa świeci słońce … wreszcie ptaki śpiewają, i coraz więcej kolorów na rabatkach …

Od jutra zacznę prawdziwe ogrodowanie, bo forsycja już ma bardzo nabrzmiałe pąki kwiatowe Już za chwilę będzie czas na pozimowe cięcie róż, sianie jednorocznych do gruntuna rabatkach i w warzywniku. Trzeba też zgromadzić nieco produktów do ochrony roślin. 
Zawsze zaczynam od…

Nadmanganianu potasu – 
3 g nadmanganianu potasu rozpuścić w 10 litrach wody. Roztwór stosować do „zaprawiania” nasion przed siewem i moczenia korzeni roślin przed sadzeniem.
 
Podobno natura ma lekarstwo na każdą chorobę tylko za bardzo oddaliliśmy się od niej. Staram się nie stosować chemii w ogrodzie bo ona wyniszcza wszystko dookoła zwłaszcza zapylacze są w niebezpieczeństwie…
 
Stosując preparaty roślinne trzeba wiedzieć, co to jest wyciąg, napar, wywar, gnojówka
Wyciąg: otrzymujemy przez zalanie zebranych roślin gorącą wodą i moczenie ich przez 24 godziny. Nie należy go przechowywać dłużej jak 1 dzień z uwagi na utratę właściwości.

Wywar: otrzymujemy zalewając świeży lub wysuszony materiał roślinny zimną wodą na 24 godziny. Po tym czasie odwar należy podgrzać do wrzenia (Można tez gotować przez czas do 30 minut) i stosować po wystudzeniu.

Gnojówkę: uzyskuje się poprzez zalanie zebranych roślin wodą i pozostawienie na okres 3-6 tygodni. Fermentującą ciecz należy codziennie mieszać, zapewniając dostęp tlenu potrzebny przy fermentacji (nieładnie pachnie!). Nadaje się do użycia przez okres do 2 miesięcy.

Napary: rośliny zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Oczywiście przed użyciem należy wystudzić. 

Najczęściej w swoim ogrodzie oprócz gnojówek z m.in  pokrzyw, wrotyczu, skrzypu, żywokostu często używam czosnku pod każdą z w/w postaci – bardzo pomaga w zwalczaniu pasożytów i dezynfekcji 
Zastosowanie też ma u mnie :
Soda spożywcza – na czarną plamistość liści na różach,
szczypta sody oczyszczonej / 1/3 łyżeczki od herbaty / na 1 litr wody, 2 łyżki oleju,woda musi być ciepła aby olej się mógł połączyć z wodą tylko zanim wleje się olej ,najpierw rozpuścić sodę, pomaga, a liście róż są dodatkowo jak polakierowane,zwalcza to też mszyce na różach,opryskać za równo z góry i z dołu roślinę a opadnięte liście zbierać.
 
Drożdże piekarskie możemy wykorzystać jako nawóz, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin, sprawiając, że rosną one bardzo bujnie. Drożdże są bogate są w wiele cennych dla roślin substancji, m. in.: węglowodany, witaminy z grupy B, organiczne żelazo, aminokwasy i pierwiastki śladowe. Ponadto zasiedlają korzenie roślin i wchodzą z nimi w symbiozę, jednocześnie chroniąc je przed atakami szkodliwych mikroorganizmów glebowych. 
Drożdże piekarskie mogą być stosowane również w formie oprysku. Po rozpyleniu na roślinę zasiedlają jej liście, wypierając mikroorganizmy szkodliwe dla roślin, sprawców chorób. Dzięki temu drożdże tworzą naturalną barierę, chroniącą roślinę przed infekcjami chorób grzybowych.
 
Mleko skutecznie zapobiegają chorobom grzybowym i wirusowym, w tym groźnej zarazie ziemniaka, która powszechnie atakuje pomidory. Mleko tworzy ochronną warstwę na liściach i pędach, dzięki czemu infekcja patogenami jest utrudniona. Opryski pomidorów mlekiem należy wykonywać regularnie, tj. raz na tydzień przed i w okresie zagrożenia chorobami (największe zagrożenie zarazą ziemniaczaną występuje w czerwcu i w lipcu). Stosuje się je w przypadku pomidorów uprawianych w każdych warunkach (w gruncie, w inspektach, tunelach foliowych). Dokładnie należy opryskiwać wszystkie części rośliny, nie zapominając o młodych przyrostach. Liście pokrywamy mlekiem zarówno z górnej i dolnej strony. W przypadku pomidorów rosnących w gruncie ważna jest bezdeszczowa pogoda w czasie oprysku i przez kolejne 2-3 dni, nie robimy mlecznego oprysku w pełnym słońcu, liście mogą ulec poparzeniu
Sprawdzony przepis na oprysk pomidorów mlekiem:
  1. Mleko rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5 (1 część mleka na 5 części wody),
  2. Całość mieszamy i wlewamy do opryskiwacza. Żeby preparat lepiej przylegał do powierzchni roślin, można do niego dodać np. 2-3 krople płynu do mycia naczyń lub mydła potasowego,
  3. Opryskujemy bardzo dokładnie całe rośliny,
  4. Zabieg powtarzamy co tydzień
A tu rady i wskazówki co do eko oprysków przygotowywanych domowym sposobem , albo eko preparaty handlowe . 
Zebrałam te mądrości trochę dla siebie, żeby były w jednym miejscu, ale jak komuś się przydadzą to dobrze… 
Miłego ogrodowania 🙂
 
.

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.