Ogromne zainteresowanie wzbudza najszybszy pociąg świata. Bardzo dobrze rozbudowana jest sieć kolejowa Japonii. Można śmiało powiedzieć, że w tym kraju jest to najlepszy sposób podróżowania. Praktycznie do wszystkich większych miast można dojechać pociągiem. Niezwykle duża jest też częstotliwość przejazdów, ponieważ pociągi jeżdżą co 10 – 15 minut. Maksymalne skrócenie czasu stało się więc koniecznością. W tym artykule wyjaśnimy, jaką prędkość osiąga najszybszy pociąg na świecie.
Prędkość pociągu
Shinkansen to najpopularniejsze japońskie linie kolejowe. Ich pociągi rozwijają naprawdę zawrotne prędkości. W kwietniu 2015 roku padł rekord, kiedy to Shinkansen osiągnął prędkość 603 km/h. Podczas pokazu możliwości pociągu bardzo ciężko było fotoreporterom zrobić zdjęcie, gdy Shinkansen był w ruchu. Z niezwykłej punktualności słyną pociągi tej linii, a maksymalne opóźnienie wyniosło 37 sekund. Warto mieć świadomość, że Shinkansen jest też określany jako lewitujący pociąg, ponieważ unosi się nieco w powietrzu i nie porusza się po szynach. Należy pamiętać, że działanie magnesów jest wykorzystywane w tej technologii. Pociąg jest wyposażony po prostu w specjalną poduszkę magnetyczną. Dzięki odpychaniu się magnesów Shinkansen nie styka się z torami. Oczywiście pociąg ma koła i wykorzystuje je do rozpędzenia się składu. Magnesy są uruchamiane dopiero po osiągnięciu odpowiedniej prędkości.
Wygląd pociągu
Specjalne ekrany, na których przedstawiana jest aktualna prędkość pociągu umieszczone są we wnętrzu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że firma Shinkansen wybudowała również tory. Pod względem wizualnym pociągi Shinkansen bardzo mocno przypominają pocisk. Właśnie dlatego są określane jako Bullet Train. W pociągach jest wydzielona klasa pierwsza – green class oraz klasa druga – ordinary class. W obydwu klasach zostały zamontowane bardzo wygodne fotele. Bez wątpienia pociąg w kilku aspektach jest podobny do samolotu. Do pociąga wsiada się przez specjalny rękaw, a okna są zaokrąglone tak, jak w samolocie.
Komfort podróży
Warto wspomnieć, że przodem do kierunku jazdy ustawione są wszystkie siedzenia. Opłata rezerwacyjna jest dodawana do każdego biletu. Można oczywiście uniknąć tej opłaty, ale trzeba zaopatrzyć się w Japan Rail Pass. Japan Rail Pass umożliwia nielimitowaną liczbę przejazdów w Japonii wszystkimi liniami. Jedynie przed przyjazdem do Japonii można kupić taki dokument, ponieważ jest to niestety niemożliwe na miejscu. Pociąg jest bardzo cichy, więc podróż jest niezwykle komfortowa. Warto dodać, że jest to bardzo bezpieczny środek transportu. Żaden śmiertelny wypadek nie zdarzył się w całej historii jego funkcjonowania. Wynika to z faktu, że ogromny nacisk kładzie się tu na bezpieczeństwo. Ruch pociągów zostaje wstrzymany od północy do szóstej rano. Wtedy specjalna ekipa naprawcza sprawdza stan torów. Dostępny jest również specjalny pociąg Dr Yellow, którego celem jest znalezienie ewentualnych uszkodzeń. Najdłuższy odcinek trasy znajduje się 40 m pod powierzchnią i liczy około 100 km. Trzeba dodać, że już w latach 40. XX wieku powstał w Japonii pomysł stworzenia superszybkiego pociągu.