polskie-rekodzielo.pl

Blog o biznesie, ciekawostkach i pracy

BiznesPraca

Czym jest własna działalność co się opłaca?

Czym jest własna działalność co się opłaca?

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się samozatrudnienie koszty nie są wysokie. Etat kojarzy się wszystkim z ośmiogodzinną zmianą i pracą po godzinach. Jednocześnie masz też pewność płatnego urlopu i różne profity, takie jak darmowy karnet sportowy. Umowa o pracę to stała i regularna pensja. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest własna działalność co się opłaca i jak zacząć.

Własna działalność

Należy pamiętać, że etatowy pracownik nie jest niezbędny w takich branżach, jak grafika, IT, czy reklama. Pracodawcy preferują przeważnie współpracę z ludźmi, którzy mają działalność gospodarczą. Musisz jednak pamiętać, że jeśli prowadzisz własną działalność to trzeba liczyć się z nienormowanym czasem pracy i podejmować samodzielne decyzje. Konieczne jest również rozliczanie się na własny rachunek.

Zalety własnej działalności

Warto podkreślić, że umowa o pracę oraz działalność gospodarcza to dwie różne formy zatrudnienia. Realne wynagrodzenie odpowiada kwocie brutto na etacie. Oznacza to, że dla pracodawcy jeszcze wyższy jest realny koszt etatu. Elementem, o którym pracownicy często zapominają są właśnie koszty pracodawcy. To obowiązkiem pracodawcy jest odprowadzenie składek społecznych i zdrowotnych do ZUS. Pracodawca opłaca również fundusz pracy oraz zaliczki na podatki. Jeśli zdecydowałeś się na własną działalność to musisz niestety wszystko robić samodzielnie. Inne rzeczy różnią także etat oraz własną działalność. W tym miejscu można wymienić bonusy pracownicze, których większość osób nie liczy jako element zarobków.

Założenie biznesu

Zakładając własną działalność gospodarczą można bardzo łatwo zauważyć ten błąd. To co wcześniej pracodawca zapewniał to trzeba będzie zorganizować sobie samemu. Ewentualnie można też zrezygnować z dodatkowych profitów, jeśli cię na to nie stać. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i karnety sportowe. Właśnie dlatego dodatkowe świadczenia trzeba brać pod uwagę przy analizach finansowych, które dotyczą założenia własnej działalności gospodarczej. W kwestii optymalizacji podatkowej pracownicy na etatach nie mają dużego manewru. Z reguły mają ustawowo określone koszty uzyskania przychodu i podatki płacą według skali, czyli 18 lub 32%. Jednak przedsiębiorcy mogą rozliczać się za pomocą karty podatkowej lub ryczałtowo. Mogą również korzystać ze skali z uwzględnieniem realnych kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że bardzo duże jest pole manewru do zminimalizowania należnych podatków. Warto pamiętać, że stawka pojawiająca się na fakturze nie jest czystym zarobkiem przedsiębiorcy. Praca na etacie to najczęściej 8 godzin dziennie. Czasami pracownik musi zostać po godzinach i nic nie da się z tym zrobić. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym wynagrodzeniem. W przypadku działalności gospodarczej samodzielnie ustalasz sobie czas pracy. Większość ludzi nie ma żadnych oporów przed tym, żeby poświęcić dużo czasu swojej firmie. Trzeba jednak pamiętać, że własna działalność to przeważnie oczko w głowie każdego przedsiębiorcy. Trzeba też pamiętać, że jest to duże ryzyko.

Udostępnij