polskie-rekodzielo.pl

Blog o biznesie, ciekawostkach i pracy

Marketing

Czym jest marketing i jakie są jego rodzaje?

Czym jest marketing i jakie są jego rodzaje?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się marketingiem. Zainteresowanie to nie musi się wiązać bezpośrednio z wykonywaną pracą. Wiele osób czyta książki poświęcone marketingowi po prostu z ciekawości. Oczywiście jednak marketing to działania, które podejmuje wiele osób w celach zarobkowych. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest marketing oraz jakie są jego rodzaje.

Czym jest marketing?

Marketingiem nazywamy działania podejmowane w celu promowania konkretnych produktów bądź usług. Celem takich działań jest przede wszystkim zaspokojenie głównych potrzeb klientów przy jednoczesnym osiągnięciu, jak największego zysku. Oczywiście jest to definicja bardzo ogólna i należy pamiętać, że istnieje wiele rodzajów marketingu i każdy z nich charakteryzuje się czymś innym jeśli chodzi o sposoby na zdobycie klientów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że marketing online zaczyna się już podczas badania rynku, a kończy na etapie, gdy ustala się ceny i kontaktuje z przyszłymi klientami. Strategie marketingowe mogą być ulepszane w momencie, gdy dany produkt lub usługa znacznie zyskuje na popularności w celu sprzedania jeszcze większej ilości. Warto wspomnieć, że definicja marketingu stale się zmienia. Jest to spowodowane ciągłym rozwojem rynku oraz zmianami oczekiwań klientów.

Jakie są rodzaje marketingu?

Dawniej marketing mógł być realizowany tylko stacjonarnie. Obecnie jednak postęp technologiczny umożliwił przeniesienie marketingu do internetu. Znacznie ułatwia to sprzedaż produktów przedsiębiorstwom. Pierwszym rodzajem marketingu jest content marketing, który koncentruje się na tworzeniu oraz publikowaniu/dystrybucji treści online. Kolejną formą promowania firmy jest digital marketing, który reklamuje markę, aby nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami przy pomocy internetu. Kanałami marketingowymi w tej formie marketingu są najczęściej social media, poczta e-mail, reklama internetowa oraz wiadomości tekstowe SMS. Na uwagę zasługuje również marketing afiliacyjny, który pozwala na zarabianie gotówki poprzez promowanie lub też polecanie wybranych produktów albo usług. Najczęściej robią to instagramerzy, tiktokerzy lub youtuberzy. Jest to bardzo powszechna forma reklamy w dzisiejszych czasach i przynosi ona duże zyski.

Marketing – różne rodzaje

Marketing ma jeszcze więcej rodzajów niż wymieniliśmy w poprzednim akapicie. Kolejnym z nich jest reklama szeptana, która polega na kreowaniu internetowych opinii na temat usługi lub produktu poprzez udzielanie rekomendacji. Ciekawym przykładem jest również network marketing będący modelem biznesowym, który polega na sprzedawaniu produktów bądź usług poprzez person-to-person. Oznacza to, że osoby zajmujące się sprzedażą nie są zatrudniane przez przedsiębiorstwo, ale stanowią bazę samodzielnych sprzedawców, którzy mogą liczyć na spore prowizje za udane sprzedawanie. W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się social media marketing oraz influencer marketing. Oba sposoby są powiązane z social mediami oraz ich użytkownikami, którzy mają dużą ilość obserwujących.

Udostępnij