0

Wyrób-Wybór i Wegilia, czyli etyczne Święta

Zobacz blog

Drodzy!

Dziś chciałabym – w końcu! – odsłonić przed Wami kulisy projektu, nad którym pracowaliśmy od kilku tygodni, nie bez powodu wybierając okres przedświąteczny na jego realizację.

Czas Bożego Narodzenia dla wielu z nas oznacza zakupową gorączkę. Wybieramy prezenty dla naszych najbliższych, przygotowujemy wymyślne potrawy, wkładamy najlepsze ubrania.

Nie dla wszystkich Święta są kolorowe.

Co roku podczas najbardziej gorącego okresu przedświątecznego wykorzystuje się ogromną ilość surowców służących do produkcji prezentów i gadżetów. Zapomina się o etyce i jakości, przekładając nad nią masowość. Nadprodukcja wpływa negatywnie nie tylko na środowisko, ale też na nasze samopoczucie. Jak często stoimy godzinami w kolejkach do kas sklepowych, gorączkowo zgarniając z półki kolejne produkty? Prezenty kupujemy często „na ostatnią chwilę”, nie myśląc o konsekwencjach – dla innych ludzi, zwierząt, środowiska.

Wyrób-Wybór to inicjatywa mająca na celu zwrócenie Waszej uwagi na wybory, jakie podejmujecie – jakie podejmujemy wspólnie – tworząc nasz mikro-świat. Sieci handlowe od tygodni zachęcają do wielkich zakupów. My chcemy pokazać Wam alternatywę. Oszczędne gotowanie (kupujemy tyle, ile zjemy), ręcznie robione prezenty (ileż przy tym frajdy!), świadomość i niezależność konsumencka. Sprawiedliwość. Zrównoważony rozwój. Do tego dążymy.

Bo każdy ma prawo dobrze przeżyć te Święta.

Wyrób wybór. Bądź z nami w niedzielę! Zaczynamy o 11:00 pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”. Co dokładnie kryje się pod metką z napisem „made in China”?

Następnie ruszamy z obszernym blokiem warsztatowym. Beata Rogozińska poprowadzi warsztaty rodzinne, na których będziemy szyć zabawki (basta Chińszczyźnie!), naszyjniki ze starych ubrań i inne cuda. Ze mną dzieciaki stworzą upcyclingowe ozdoby choinkowe. Zabierzcie makulaturę!

Zaprosiliśmy też naszych przyjaciół – lokalnych projektantów, rękodzielników, twórców – do podzielenia się swoimi pracami. Przez cały dzień będziecie mogli spotkać się z nimi i osobiście nabyć oryginalne, stworzone pracą rąk i serc prezenty.

Czeka na Was także otwarty kiermasz rzeczy wyjątkowych oraz Wymienialnia. Przynieście przeczytane książki, ubrania, które się znudziły i dawno nie słuchane płyty. Wymieniaj się bezgotówkowo.

O 15:00 zapraszamy na Wegilię, czyli wegańską Wigilię. Inicjatywa ma już w Toruniu pewną tradycję – w tym roku połączymy siły. Będzie MOC!

Szczególnie dziękujemy Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, która wspiera nas na wielu polach. Bez Was by się to nie udało. Dzięki!

 
Uwierz, że masz wybór. Bądź z nami w najbliższą niedzielę. Zapraszamy 14 grudnia od godz. 11:00 do Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście w Toruniu.
Liczymy na Was! ♥ 
Beata, Angelika i cała ekipa Wyrób-Wybór

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.