0

Ponczo – najłatwiejsza rzecz do wydziergania

Zobacz blog

Nie ma nic łatwiejszego do wydziergania niż ponczo. Polecam wszystkim początkującym. Lekkie, łatwe i przyjemne i jeszcze jakie pożyteczne. Lato ostatnio bierze sobie urlop i jest cokolwiek zimno, dlatego takie ponczo jest jak znalazł.

Jest to rzecz najprostsza z prostych. Dwa prostokąty o długości ok. 80 cm i szerokości ok. 40 cm, które trzeba zszyć wg schematu pokazanego poniżej.

DSCN1608

Co nam będzie potrzebne:

  • para drutów 6 mm
  • szydełko (do ewentualnego łapania oczek, ale głównie do produkcji frędzli)
  • nożyczki
  • gruba wełna (ja użyłam cieniowanej Elian Creativ, ale dokładnie to nie wiem ile motków, bo to wełna z odzysku, wcześniej była z tego sukienka do kolan).

Schemat:

DSCN16111

 No to zaczynamy.

Do nabierania oczek polecam parę cieńszych drutów, np. 4 mm, żeby pierwsze oczka nie były za grube, przy drugim rzędzie już zmieniamy druty na szóstki.

Na druty nabieramy 60 oczek i pierwsze 6 rzędów przerabiamy ściegiem francuskim.

Następnie zaczynamy ścieg dżersejowy, jednak obie krawędzie ze ściegiem francuskim przerabiając, to znaczy: pierwsze 6 oczek ściegiem francuskim, następnie dżersej i ostatnie 6 oczek ściegiem francuskim i w ten sposób przerabiamy dokładnie 151 rzędów kończąc na prawej stronie (PS).

Następnie 6 rzędów ściegiem francuskim i kończymy ściegiem na PS zamykając oczka (to jest ten szósty rząd).

W ten sam sposób „produkujemy” drugi prostokąt. Gdy oba prostokąty są już gotowe, to zszywamy je wg schematu. Najlepiej zszyć na okrętkę. Pozostaje jeszcze zrobić frędzle. Jak to zrobić, będzie pokazane na filmiku zapożyczonym z sieci, na końcu postu.

Ta wełna jest ładna, ale niestety gryząca, dlatego zrobiona wcześniej sukienka nie nadawała się do noszenia, natomiast ponczo z takiej wełny jest dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, gdy jest taki duży dekolt. Wdzianko w sam raz na chłody, by narzucić na siebie, na jakiś sweter z golfem i skoczyć do sklepu po coś. Nie trzeba się zakutać w kurtkę, takie ponczo nadaje się w sam raz 🙂

A nawet, by w chłodne wieczory posiedzieć na tarasie, albo przed telewizorkiem i dziergać coś nowego 🙂

DSCN1609

Ponczo jest w rozmiarze uniwersalnym.

 DSCN16101

Frędzle są pokręcone, dlatego że to wełna z odzysku, mam nadzieję, że te „lokersy” kiedyś się wyprostują.

Poniżej przedstawiam sposób na zrobienie frędzli, sposób znaleziony w sieci:

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.