0

Owalna serwetka 44/34 cm. Zrób razem ze mną :-)

Zobacz blog

Dzień dobry 🌞
Ręcznie robione serwetki od niepamiętnych czasów są ozdobą domów – to fakt  a ich popularność nie maleje – też fakt.  Zastanawialiście się : dlaczego?


Moim zdaniem to „wina” kobiet 🙂 , które najczęściej urządzają wnętrza. Romantyczna nasza dusza chce mieć koronki na sobie i wokół siebie.

A szydełkowe serwetki , serwety i obrusy przypominają delikatne koronki . Te z kolei nadają  elegancji wnętrzom, ocieplają wizerunek mieszkania. Budujemy więc ciepło rodzinnego domu.

Klasyczną ozdobą salonu są białe serwety a nowoczesnym wnętrzom nadają szyku proste wzory ubrane w kolory. Więc :  jak tu nie lubić serwet , serwetek czy obrusów?

Dzisiejsza serwetka jest koronkowa, delikatna, kwiatowa i ananaskowa. Zrobiłam ją w prezencie dla dobrej znajomej 🙂 z białego kordonka Muza 10 na szydełku nr 1.

Ma kształt owalny i jest długa na 44 cm a w najszerszym miejscu ma 34 cm. Kwiatowa środkowa rozeta z bocznymi ananasami na siatce łukowej , otoczona jest dwoma pasami słupków. Całość otacza ananaskowa koronka z łukami zakończonymi kwiatuszkami z oczek łańcuszka.

Wzór odtworzyłam na podstawie schematu z „Moje Robótki” nr 2/2007 , dodając od siebie ostatnie okrążenia – wykończenie.

Mamy do przerobienia 22 rzędy powyżej rozetki .

Kwiatowa rozetka ma dwa etapy pracy :   12 o.ł. zamykamy w kółko
I etap     1=2×3 podw s rozdz.3o.ł.
2=1 podw s + 2×3 podw s rozdz.3o.ł.+1podw.s
3=1 podw s + 2×3 podw s rozdz.3o.ł.+1podw.s
II etap – powtarzamy 1-3 po drugiej stronie początkowego kółeczka
1 rząd powyżej rozetki :
na szpicach : o.ś. na boku ostatniego  podw s rozetki + 3o.ł.+ 2×2 podw s rozdz.2o.ł. + 5o.ł.+2x2podw s rozdz.9 o.ł. + 5o.ł. + 2×2 podw s rozdz.2o.ł.+3o.ł.+ o.ś.
na bokach : *3o.ł.+2×2 podw s rozdz 2o.ł.*
2 rząd      szpic: o.ś.+3o.ł.+2x2podw s rozdz.2o.ł.+ 6o.ł. + 8 s w łuku + 6o.ł. + 2x2podw s rozdz.2o.ł.+ 6o.ł. + 3o.ł. + o.ś.
boki = rzad 1

I dalej można sobie odtworzyć ze zdjęć . Siatka łukowa to 6o.ł. a słupek na siatce oddalony jest od bocznych ananasów o 5 o.ł.  Ananasy obrąbka serwetki sa na siatce z 5 o.ł.

Ten wzór ujął mnie delikatnością i lekkościom splotów. Wybrałam kolor biały bo znajoma lubi retro a cały swój dom ma w stylu ,  jak to się teraz mówi  , rustykalnym . Sielsko , swojsko i z duszą dawnych czasów.

Prezent ją bardzo ucieszył a o to właśnie chodzi :-)🌞

Lubię robić serwety i ciągle marzę by mieć coś w zapasie ale raczej to mi nie wychodzi. Zawsze znajdzie się okazja by przekazać dalej 🙂 Niby mam czas bo emerytura bo dzieci i wnuki daleko ale ciągle mnie czas goni , ciągle mi go brakuje . Ale chyba dobrze bo nie ma czasu też i na nudę , która może pozbawić radości życia 🙂

Dziś u mnie piękny słoneczny dzień 🌞 dobry na spacer 🌞a zimy ani śladu 🌞

Życzę Wam miłego weekendu 🌞🌞🌞

Bardzo dziękuję za odwiedziny mojego bloga 🙂

Za komentarze , tak miłe i cenne dla mnie 🙂

Do zobaczenia w następnym poście 🙂

🌲⛄☔🌞☔⛄🌲

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.