0

"Jestem niepełnosprawna, gdzie mogę studiować?" – czyli o co najczęściej pytają mnie niepełnosprawni licealiści. Dlaczego polecam Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach?

Zobacz blog

Wielokrotnie miałam przyjemność pracowania z młodzieżą w wieku licealnym, byli to głównie uczniowie ostatnich klas liceum. Wśród tych młodych ludzi byli także uczniowie mający różne rodzaje niepełnosprawności, głównie były to osoby z niedosłuchem, z mózgowym porażeniem dziecięcym, poruszające się o kulach, bądź na wózku.

Sprawny maturzysta martwi się jedynie tym, by zdać maturę, dostać się na którąś uczelnię, a reszta jakoś się ułoży. Maturzystę niepełnosprawnego oprócz tego niepokoją takie kwestie jak bariery architektoniczne, dostępność tłumacza języka migowego, możliwość korzystania z pętli indukcyjnej wspomagającej słyszenie w przypadku studentów niedosłyszących…

Uczniowie wiedząc, że jestem osobą niesłyszącą bardzo często pytali mnie gdzie

studiowałam i czy na mojej uczelni „dobrze się traktuje osoby niepełnosprawne”, często też padało pytanie „jestem niepełnosprawna, więc gdzie mogę studiować”?

Studiowałam pedagogikę na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, która w 2010 roku przekształcona została w Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Jest to pierwsza w historii Uczelnia Integracyjna w Polsce. Ze swojej uczelni wyniosłam wspaniałe wspomnienia. Zaczynałam studia jako osiemnastolatka o niskiej samoocenie, a ukończyłam jako osoba pewna siebie, świadoma tego, że należy mi się szacunek, a nie okruchy litości. Na studiach nauczyłam się, że zawsze należy szukać możliwości w pewnych ograniczeniach jakie narzuca nasze ciało, a tych możliwości jest naprawdę wiele.
Już za „moich czasów” przy uczelni działało Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (CKiRON),mimo zmiany nazwy uczelni nazwa CKiRON pozostała bez zmian. CKiRON przez cały okres studiów dawał mi takie ogromne poczucie bezpieczeństwa. Wiedziałam, że pracuje tam sztab ludzi doskonale rozumiejących indywidualne potrzeby każdej osoby niepełnosprawnej. Tutaj nikogo nie dziwiło, że nie słyszę, że odczytuję mowę z ust, że mówię i jednocześnie migam, że na jednych zajęciach potrzebny jest mi tłumacz, a na innych może wystarczyć mi samo ksero z wykładów. Na porady, wsparcie może liczyć tutaj każdy student z każdym rodzajem niepełnosprawności. 

Dyskryminacja niepełnosprawnych? Nie na Uniwersytecie Przyrodniczo Humanistycznym. Studiowałam przez krótki czas także na innej uczelni (z litości nie wymienię nazwy owej uczelni), więc mam porównanie. Śmiało mogę stwierdzić, iż UPH osiągnął mistrzostwo w kształceniu integracyjnym (i co najważniejsze – wciąż pracuje nad stwarzaniem jak najlepszych warunków do studiowania osobom niepełnosprawnym). Na innej uczelni musiałam wręcz żebrać o pełny dostęp do wykładanej wiedzy, a kontakt z uczelnianym biurem d/s studentów niepełnosprawnych był taki, że szybko zrozumiałam, że na ich wsparcie nie ma co liczyć i muszę sobie radzić sama.
Wierzcie mi, że gdy opowiadałam o swoich studiach jednej ze swoich podopiecznych – stwierdziła, że fantazjuję 🙂 Niektórym naprawdę trudno uwierzyć, że jakakolwiek uczelnia w Polsce może stworzyć tak fantastyczne warunki do studiowania jakie tworzy UPH. Niedowiarkom pozostaje porozmawiać z innymi absolwentami UPH, lub przekonać się na własnej skórze… i właśnie tam podjąć naukę 🙂

Zatem jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, masz obawy czy sobie poradzisz, troszkę wątpisz w siebie – wybierz Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny {klik}.

Przydatne linki:

Strona uczelni

Strona Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Strona Biblioteki Głównej UPH

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.