0

JAK PISAĆ, BY ZYSKAĆ CZYTELNIKÓW

Zobacz blog


Marzysz o karierze pisarskiej?
Aby odnieść sukces przestań marzyć, zacznij działać! 

Zastanów się:

  • Czym jest dla Ciebie utwór?
  • Jakiego wyzwania zamierzasz się podjąć?
  • Czy  Twoja treść będzie publikowana na blogu, w postaci ebooka, książki  czy w formie oferty reklamowej itp.?
  • Co chcesz wyrazić poprzez treść?


Cel: wypracowanie skutecznych metod pracy.
Czas: ograniczony lub dowolny.

1. Gromadź pomysły

Mapa myśli, jest doskonałym nośnikiem informacji oraz formą wizualizacji pomysłów i potencjalnych ścieżek rozwoju  dzieła literackiego.
Na pustej kartce (w centrum), umieszczamy główny problem, cel, tezę lub hipotezę. Wokół naszej idei tworzymy sieć połączeń z pomysłowymi rozwiązaniami.
Najbardziej trafne inspiracje okażą się prawdziwym strzałem w 10, i to one powinny tworzyć sedno pracy pisemnej.
Pamiętaj, że to co wydawało Ci się jeszcze wczoraj genialne, dziś nie będzie jaśniało blaskiem innowacji.
Notuj swoje pomysły, zapisuj sny, strzępki rozmów, ciekawe zdania wyczytane w gazetach czy Internecie, buduj bazę dla swojej kreatywności.

2. Dużo czytaj

Czytanie wzbogaca język, pozwala spojrzeć na styl wypowiedzi z wielu perspektyw. Inaczej przecież będzie mówił nobliwy starszy pan, inaczej młoda dziewczyna, a jeszcze inaczej dziecko. Czytaj i ucz się od najlepszych, wybieraj książki, które lubisz, ale zapoznaj się także z klasyką literatury.
Zwróć uwagę w jaki sposób konstruowane są postaci, jak się zachowują, co i jak mówią, jak budowane jest napięcie, jak stworzona została fabuła. Są książki, które czyta się jednym tchem, są jednak takie, przez które nie można przebrnąć.

 3. Zacznij od opowiadań lub wierszy

Na początku drogi pisarskiej wybieraj takie tematy, które są dla Ciebie łatwe, nie porywaj się od razu z motyką na słońce, bo szybko się zniechęcisz.
Wyobraź sobie, że stoisz przed potężnym audytorium słuchaczy, masz tylko 2 minuty na przekazanie kluczowych informacji. Wybierz  to, co jest ważne, pomiń schematy i niedopowiedzenia.
Jeśli lubisz pisać wiersze, załóż bloga i publikuj je. Jeśli kochasz fantasy, zacznij od krótkich opowiadań, jeśli wolisz romantyczne historie, spróbuj napisać jedną w formie pamiętnika. Zaczynaj od krótkich form, sama je lubię, nie wiem, czy wytrwałabym w artystycznym amoku pisząc długą powieść, to nie dla mnie.

4. Odrzuć banały

Napisałeś swoje dzieło, jesteś z niego bardzo dumny, przeczytaj je na głos. Gwarantuję Ci, że znajdziesz, a raczej usłyszysz  wiele niedociągnięć.
Ucho „wyłapuje” wszystko to, co zbędne, dlatego najpierw na głos przeczytaj treść, potem wprowadź korektę, by na końcu zaprezentować  światu literackie objawienie.
5. Zaakceptuj swoje słabości
Czas działa na Twoją korzyść. Poznaj dokładnie swój cykl pisania, jego ramy czasowe, ilość tekstów i ich merytorykę, wypracuj  indywidualny tok, ale aby tego dokonać, potrzebna jest praktyka. Nie zniechęcaj się po pierwszym niepowodzeniu, autorkę Harrego Pottera też zbywano w wielu wydawnictwach.
Pamiętaj, że pomiędzy bazgroleniem a pisaniem, istnieje spora różnica.

copywritingŚLEDŹ copywritingOBSERWUJ copywritingZAGLĄDAJ copywritingINSPIRUJ SIĘ
Nie kopiuj bez zezwolenia, skontaktuj się ze mną i w przypadku wykorzystania treści, podaj źródło pochodzenia informacji.
Image and video hosting by TinyPic

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.