0

Jak modnie udekorować mieszkanie?

Zobacz blogZobacz blog

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, zazwyczaj coś jest na czasie przez dobrych kilka lat, jednak nie brakuje też rzeczy „jednosezonowych”. Skąd czerpać wiedzę i pomysły na domowe dekoracje? Co aktualnie jest na czasie?Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że wystroje nowoczesnych mieszkań są dużo bardziej minimalistyczne, niż kiedyś. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje pewnego rodzaju ład i harmonia. Nie jest to jednak regułą, a wiele osób preferuje bardziej przyjazne człowiekowi i przytulne aranżacje. Dom kojarzymy najczęściej z miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie, mamy z nim miłe wspomnienia i chcemy do niego wracać. Dlatego warto zatroszczyć się o to, aby przekraczając drzwi wejściowe, nasze mieszkanie emanowało ciepłem. Kluczową rolę odgrywają tutaj elementy takie jak właściwe kolory ścian, dobre oświetlenie wnętrza oraz przemyślane dodatki i ozdoby. Odpowiednio urządzony dom będzie nie tylko miejscem przyjaznym jego lokatorom, ale również odwiedzającym gościom.


Zadbaj o oświetlenie
Właściwy dobór oświetlenia, dziś jest już obowiązkiem. Oczywiście w sypialni powinniśmy zadbać o odpowiedni nastrój i nie można przesadzić z ilością lamp i żyrandoli, ale w pokojach typowo dziennych (salon, hol, kuchnia) nowoczesne aranżacje nie dopuszczają możliwości zbyt słabego oświetlenia. Przede wszystkim w takich miejscach powinno być dużo okien, tak aby w ciągu dnia to promienie słoneczne wzięły na siebie całą robotę. Jeżeli na dworze zapada już zmrok, wtedy przychodzi czas na lampy. Przede wszystkim musimy zaakceptować fakt, że czasy, gdy w pomieszczeniu wisiał jeden żyrandol, są już dawno za nami. Oczywiście nadal stanowi on główne źródło światła, ale aby wnętrze wyglądało ciepło i zarazem nowocześnie, trzeba wspomóc go dodatkowymi lampami. Żarówka w żyrandolu powinna mieć jasną, lecz niejaskrawą barwę, która wpasuje się do stylu pomieszczenia. Lampy wspomagające natomiast należy wyposażyć w żarówki o bardziej żółtym świetle, aby pokój stał się miejscem bardziej przytulnym.


Odpowiednia kolorystyka
Kolorystyka ścian to rzecz podstawowa, o jakiej powinniśmy pomyśleć na samym początku i to do niej dopasowywać resztę elementów. Należy określić, czy w danym pomieszczeniu bardziej nam odpowiadają barwy ciepłe, czy może chłodne, które nadadzą pokojowi klasy. Następnym krokiem będzie wybór najlepiej dwóch kolorów dominujących w danym pomieszczeniu. Jeżeli chcemy użyć większej ilości barw, musimy to zrobić w sposób bardzo przemyślany, aby nie uzyskać przez przypadek niechcianego chaosu i bałaganu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie kolorów z obu wyżej wspomnianych palet. Unikniemy w ten sposób bezwzględnego chłodu, a jednocześnie nadamy pomieszczeniu wysublimowania.


Dobierz detale 
Dodatki i detale to taka aranżacyjna kropka nad i. Nigdy nie zaczniemy urządzać pokoju od zakupu wiklinowych koszy, jednak dopiero po ich dodaniu pomieszczenie nabiera należytego klimatu. To one sprawiają, że nasze mieszkanie staje się bardziej przytulne i przyjazne dla osób w nim przebywających. Musimy pamiętać jednak, że nie wszędzie są one wskazane. Przykładowo pomieszczenia, które aranżowane są w sposób artystyczny, rustykalny lub skandynawski, pozbawione dodatków będą wyglądać na biedne i niedokończone. Jeżeli jednak wystrój wnętrza opiera się na minimalizmie, powinniśmy mocno ograniczyć liczbę ozdobnych detali.


Artykuł został przygotowany w oparciu o stronę internetową Poliszdesign.pl, bloga o wystroju wnętrz.DalejArtykuł Jak modnie udekorować mieszkanie? pochodzi z serwisu Polskie Rękodzieło.

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.