0

"Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkins – recenzja.

Zobacz blog

„Nie znasz jej , ale ona zna ciebie”

Głośna książka ostatnich lat, również sfilmowana. Światowy bestseller.
Filmu nie widziałam a na książkę dość długo czekałam w bibliotecznej kolejce ale warto było.
Psychologiczny thriller wciąga od pierwszej kartki. Dziewczyna z pociągu czyli Rachel, bezrobotna alkoholiczka krąży co dnia pomiędzy Ashbury a Londynem. Udaje przed współlokatorką, że ma pracę. 

Codziennie mniej więcej w połowie drogi semafor zatrzymuje pociąg na chwilkę w Witney a Rachel obserwuje mieszkańców jednego z domów przy torach. Co dzień stara się usiąść tak w pociągu by ten zatrzymał się przed domem nr 15. Dziewczyna nadaje imiona parze , która tam mieszka , podgląda ich i snuje w myślach opowieści o ich cudownym życiu przepełnionym miłością.
Rozkład domu zna , bo trzy domy dalej mieszkała przed laty ze swoim ukochanym mężem Tomem.
Teraz jest trzy lata po rozwodzie i nie może się z tym pogodzić. Idealizuje Toma ,  winą obarczając drugą jego żonę Annę. Nienawidzi Anny i ich dziecka tym bardziej, że jak była z Tomem bezskutecznie starali się o nie. Nawet nie zaszła w ciążę. 
Rachel użala się nad swym zmarnowanym życiem , rozpatruje utraconą miłość i pogrąża się w alkoholizmie coraz bardziej. Sięga niemal dna.
Pewnego dnia w podglądanym domu coś złego się dzieje. Dziewczyna jest przekonana, że wie o co chodzi , wie co się zdarzyło tym bardziej , że podróż przerywa w Witney. Spotyka Toma, chyba widzi Annę jednak tak jest pijana, że wszystko się zamazuje , nie pamięta. Usilnie chce przywrócić zdarzenia. 
Wkrótce dowiadujemy się , że wyimaginowana przez Rachel Jess ma na imię Megan i właśnie zaginęła a jej mąż Scott nie Jason ma kłopoty. Rachel chce pomóc ale nikt nie traktuje jej poważnie, nawet policja. Postanawia skończyć z nałogiem co nie jest takie proste, odwrócić swój los, uporządkować życie. A życie wciąż ma dla niej niespodzianki.
Akcja książki szybko przebiega. Więcej w niej psychologii zachowań , osobowości ,  mniej thrillerowego  dreszczyku . Powieść nie ma rozdziałów ale ma trzy spojrzenia na te same zdarzenia , przybliżając daną  postać . Historię opowiadają Rachel, Anna i Megan.
„Dziewczyna z pociągu ” to niesamowita powieść o ciemnej stronie ludzkiej natury, 
o skomplikowanych relacjach między ludźmi  i o tym jak świat wymyślony może nagle przejść  w świat realny, który rozczarowuje aż do bólu.
Zakończenie czyli wyjaśnienie zagadki śmierci Megan zaskakuje choć już troszeczkę wcześniej możemy się domyślać kto i dlaczego. Doskonały psychologiczny thriller.
Polecam.
A teraz muszę poszukać filmu . Czy będzie tak ciekawy?

stron 328
tytuł oryginału „The girl on the train”
przekład Jan Kraśko
okładka miękka ze skrzydełkami
wydawnictwo Świat Książki
rok 2015

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.