0

"Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkins – recenzja.

Zobacz blogZobacz blog

„Nie znasz jej , ale ona zna ciebie”

Głośna książka ostatnich lat, również sfilmowana. Światowy bestseller.
Filmu nie widziałam a na książkę dość długo czekałam w bibliotecznej kolejce ale warto było.
Psychologiczny thriller wciąga od pierwszej kartki. Dziewczyna z pociągu czyli Rachel, bezrobotna alkoholiczka krąży co dnia pomiędzy Ashbury a Londynem. Udaje przed współlokatorką, że ma pracę. 

Codziennie mniej więcej w połowie drogi semafor zatrzymuje pociąg na chwilkę w Witney a Rachel obserwuje mieszkańców jednego z domów przy torach. Co dzień stara się usiąść tak w pociągu by ten zatrzymał się przed domem nr 15. Dziewczyna nadaje imiona parze , która tam mieszka , podgląda ich i snuje w myślach opowieści o ich cudownym życiu przepełnionym miłością.
Rozkład domu zna , bo trzy domy dalej mieszkała przed laty ze swoim ukochanym mężem Tomem.
Teraz jest trzy lata po rozwodzie i nie może się z tym pogodzić. Idealizuje Toma ,  winą obarczając drugą jego żonę Annę. Nienawidzi Anny i ich dziecka tym bardziej, że jak była z Tomem bezskutecznie starali się o nie. Nawet nie zaszła w ciążę. 
Rachel użala się nad swym zmarnowanym życiem , rozpatruje utraconą miłość i pogrąża się w alkoholizmie coraz bardziej. Sięga niemal dna.
Pewnego dnia w podglądanym domu coś złego się dzieje. Dziewczyna jest przekonana, że wie o co chodzi , wie co się zdarzyło tym bardziej , że podróż przerywa w Witney. Spotyka Toma, chyba widzi Annę jednak tak jest pijana, że wszystko się zamazuje , nie pamięta. Usilnie chce przywrócić zdarzenia. 
Wkrótce dowiadujemy się , że wyimaginowana przez Rachel Jess ma na imię Megan i właśnie zaginęła a jej mąż Scott nie Jason ma kłopoty. Rachel chce pomóc ale nikt nie traktuje jej poważnie, nawet policja. Postanawia skończyć z nałogiem co nie jest takie proste, odwrócić swój los, uporządkować życie. A życie wciąż ma dla niej niespodzianki.
Akcja książki szybko przebiega. Więcej w niej psychologii zachowań , osobowości ,  mniej thrillerowego  dreszczyku . Powieść nie ma rozdziałów ale ma trzy spojrzenia na te same zdarzenia , przybliżając daną  postać . Historię opowiadają Rachel, Anna i Megan.
„Dziewczyna z pociągu ” to niesamowita powieść o ciemnej stronie ludzkiej natury, 
o skomplikowanych relacjach między ludźmi  i o tym jak świat wymyślony może nagle przejść  w świat realny, który rozczarowuje aż do bólu.
Zakończenie czyli wyjaśnienie zagadki śmierci Megan zaskakuje choć już troszeczkę wcześniej możemy się domyślać kto i dlaczego. Doskonały psychologiczny thriller.
Polecam.
A teraz muszę poszukać filmu . Czy będzie tak ciekawy?

stron 328
tytuł oryginału „The girl on the train”
przekład Jan Kraśko
okładka miękka ze skrzydełkami
wydawnictwo Świat Książki
rok 2015

DalejArtykuł "Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkins – recenzja. pochodzi z serwisu Polskie Rękodzieło.

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.