0

DIY! Jak uszyć czapkę smerfetkę?

Zobacz blog

O tym jak uszyć najprostszą na świecie czapkę (w dodatku z uszami) już pisałam. Dzisiaj przyszła pora na level wyżej! Czapka smerfetka i to  dwustronna! O, taka:
wykrój na czapkę

Czego potrzebujemy?


1. Wymiarów „klienta”. Obwód głowy + pożądana długość czapki – wg indywidualnych preferencji.
Jak je zdobyć? Bierzemy w dłoń miarę krawiecką i mierzymy – obwód od czoła aż do linii włosów na dole z tyłu głowy, czyli miejsca gdzie ma być koniec czapki. W wypadku, gdy klient jest np. udziela się społecznie poza domem lub śpi, możemy się posiłkować czapką dostępną w domu.

2. Materiału – ja miałam cienką dresówkę w kolorze szarym i niebieskie minky.
Obwód głowy Młodego to teraz jakieś 46-47cm. Dres i minky się trochę rozciągają, więc przyjmuję 46.
Czapka złożona na pół, to 23 cm + 1cm z każdej strony zapasu na szwy. Daje nam to łącznie krawędź 48 cm. Moja głębokość to 25 cm + 1cm z każdej strony, czyli w sumie 27 cm. Po co te wszystkie wyliczenia? Dzięki nim wiem, że jedna warstwa czapki zmieści się na kawałku 48 x 27 cm.
Ile materiału będzie Wam potrzebne, musicie policzyć na podstawie Waszych wymiarów.
3. Nożyczki, miarka, coś do pisania i kartka, igły, nici i maszyna (oczywiście ręcznie też się da, tylko czasu trzeba trochę więcej).

Jak uszyć czapkę?

Krok 1. Ja zawsze zaczynam od narysowania wykroju na papierze, wg podanych wymiarów. To znacznie ułatwia sprawę. Rysuję pół wykroju, czyli w zasadzie docelowy kształt czapki z zapasem na szwy.
Gotowy wykrój przyczepiam szpilkami do materiału złożonego na pół i wycinam. I tu uwaga! Jeśli nie chcecie, nie rozcinajcie materiału w całości, chyba że taką macie wizję.

Tu mam już gotowe, wycięte kawałki, po odczepieniu kartki. Jak widać po prawej stronie materiał jest obcięty, ale po lewej jest fragment złożonego na pół. Łuk kończy się mniej więcej w połowie.

czapka dresowa

Krok 2. Składamy nasze wycięte kawałki, prawym do prawego i spinamy szpilkami po dolnej krawędzi. Kto czuje się niepewnie, może fastrygować.
Jeśli szyjecie coś z minky, upewnijcie się najpierw, że macie dobrze ustawioną maszynę i minky nie naciągnie się w trakcie szycia. Wiem, że lubi to robić. Mi pomaga kiedy jest „na dole” w trakcie szycia.

wykrój smerfetka

Krok 3. Jesteśmy w połowie drogi! Zszywamy ze sobą kawałki 1 cm od krawędzi (czyli tyle, ile wcześniej zostawialiśmy na szwy). Ja najczęściej używam do tego malutkiego i ciasnego zyg-zaka. Dlaczego? Dzięki temu czapka się trochę naciąga, bez pękania szwów.

czapkadwustronna

Krok 4. Zszyta krawędź dolna? To zabieramy się za resztę. Żeby czapka dobrze się układała, warto rozłożyć właśnie zrobiony dół na dwie strony.

dwustronna smerfetka beanie

Krok 5. Szpilki. Dużo szpilek. Jak widać na zdjęciu. Łapiemy nimi wszystkie krawędzie do zszycia.

czapka dwuwarstwowa

Krok 6. Ten jest podchwytliwy. Szyjemy (u mnie szew prosty) „po szpilkach”, ale trzeba pamiętać o zostawieniu dziury, na wywrócenie czapki na prawą stronę.

jak uszyć smerfetkę

Odwracamy, zszywamy dziurę (najlepiej ręcznie, wtedy nie będzie widać szwów) i gotowe!

Niestety zapomniałam o zdjęciach przy szyciu ręcznym… :/ Będzie okazja do kolejnej fotorelacji 😉
No dobra, ale…

Jak wygląda gotowa czapka?

Czapka wygląda tak. Mnogość wariantów i rozmiarów, ale szyte w większości w ten sam sposób. Dlaczego w większości? Bo musiałam dojść do tego najlepszego (oczywiście moim zdaniem) rozwiązania sama. Dlatego też, mogę się dzisiaj nim z Wami podzielić.

jak uszyć czapkę

jak uszyć beanie

szycie czapki

dwustronna czapka

czapka odwracana
Powodzenia!


Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.