Dekoracja małego balkonu

Zobacz blog

Dekoracja małego balkonu

Nareszcie zakończyły się roboty budowlane na elewacji mojego bloku i mogłam w końcu zabrać się za urządzanie balkonu! Uwielbiam pachnące kwiaty i mój malutki „ogródek”. Malutki i bardzo wąski. Jeśli ktos mówi, że ma wąski, niewielki balkonik, a jednak zmieści stoliczek i 2 krzesełka, to nie jest to wcale taki maciupki balkonik. Ja zapraszam po poradę jak urządzić NAPRAWDĘ ciasny balkon. Oto dekoracja małego balkonu po naszemu!

Na wstępie powiem, że nie jest to renowacja całej przestrzeni, bowiem nie kładłam nowych płytek, ani nie robiłam gładzi. Opowiem raczej jak można udekorować balkon, aby był kolorowy, radosny, ale też praktyczny i to za niewielkie, moim zdaniem, pieniądze. Dekoracja małego balkonu wcale nie musi być trudna!

Same barierki zostały przeze mnie pomalowane, a materiał pomiędzy nimi wymieniony ok. 2 lata temu (w Castoramie/Praktikerze znajdziesz farbę do metalu, czy faliste tworzywo). Płytki też nie są stare, więc taka „baza” jest dla mnie wystarczająca.

 

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

Teraz czas na DODATKI!

Od czego, więc zaczniemy?

 

Kratka na pnącza

Nie jest to nadzwyczaj oryginalny pomysł, ale świetnie pasuje na ścianę mojego balkonu. Sam zobacz, wymiar niemalże idealny!

Kupiłam ją w Castoramie za kilkanaście złotych -> link.

Kratka miała brzozowy kolor, który nie pasował do reszty, więc ją przemalwoałam resztkami brązowej farby do barierek. Całość zawiesiłam na wcześniej wbitych haczykach. Dla pewności możesz kratkę przymocować drucikami/sznurkiem, jeśli masz do czego je przywiązać.

Na kratce nie będzie jednak pnączy, jakim jest jej pierwotny cel. Ja po prostu zawieszę na niej doniczki z kwiatami!

 

Kolorowe doniczki

Ty możesz wybrać doniczki w jednym kolorze, ja chciałam, aby było wyjątkowo kolorowo i radośnie, stąd wybrałam różne barwy doniczek. Jeśli jednak wolisz jednolite odcienie, albo biel – droga wolna!

Większość doniczek kupiłam w IKEI, stojące (3,99 zł/szt.) oraz wiszące (19,99 zl/ szt).

Ale również w Jysku (z uchwytem) -> link (ok. 17 zł/szt.).

Doniczki kupisz wszędzie: w sklepach ogrodowych, z dodatkami do domu, czy na ryneczku. Pewnie tam właśnie znajdziesz najtańsze osłonki. A jeśli masz w domu stare, zawsze możesz je odświeżyć, przemalować farbą, lakierem albo udekorować za pomocą Decoupage. (Swoją drogą muszę taki eksperyment opisać na blogu:))

W sklepach typu Castorama/Praktiker kupiłam donice balkonowe, które są mocowane na barierce balkonowej. Kupiłam je 2 lata temu za niecałe 10 złotych, obecnie identycznego produktu nie widzę w tych sklepach, ale podaję przykładowy link prowadzący do podobnej skrzynki balkonowej.

 

Skrzynka balkonowa mocowana do barierki

 

Kwiaty

Dekoracja małego balkonu nie może odbyć się bez kwiatów! A więc poniżej część moich „zdobyczy”.

 

Ceny kwiatków są różne. Najlepiej kup je na loklanym ryneczku. Możesz kupić smagliczkę, czy lobelię za 2 zł/doniczkę, po pelargonię, czy wiszącą surfinię za 5 zł/doniczkę.

Ilość zależy tylko od Ciebie! Choć mnie trudno było się opanować przy wyborze

 

No dobra, kwiaty są i co dalej?

 

Teraz je przesadź w większe, przygotowane wcześniej doniczki. Potrzebna Ci będzie ziemia (idź po nią do biedronki i kup za 3 zł/20l). Możesz, ale nie musisz, użyć małej łopatki. Zwykła łyżka wystarczy. Oczywiście na koniec nie zapomnij podlać roślinek.

Efekty?

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

 

Składany stolik na balkon DIY

Moje 60 cm szerokości balkonu nie pozwala mi na kupienie nawet małego stoliczka, a przynajmniej nie znalazłam takiego, który by się zmieścił i żebym jeszcze mogła przejść. Stąd postanowiłam sama sobie pomóc!

Ze starego barku (taki na alkohol z typowej meblościanki z czasów PRL) zrobiłam składany stoliczek. Ponieważ wyczynu tego dokonałam ok. 2 -3 lata temu, kiedy to nie prowadziłam, a nawet nie myślałam o prowadzeniu bloga, to nie mam dokładnych zdjęć krok po kroku. Postaram się jednak je opisać.

Potrzebujesz 2 desek (mogą być np. ze starych półek), zawiasów i co najważniejsze – suwaka/prowadnicy z wcześniej wspomnianego barku. Możesz go też po prostu kupić w sklepie budowlanym, albo na allegro za 3,5zł/szt.

Dwie deski ze sobą łączysz prostopadle i mocujesz zawiasami.

Zamocuj suwak na opuszczanej desce, która będzie służyć jak stolik (oczywiście pod spodem). Natomiast jego ruchoma część musi być zaczepiana o drugą deskę (wzmacniającą). Zaczepiana to znaczy musi mieć mozliwość zamontowania i złożenia stolika. Najlepiej przedstawią to zdjęcia.

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

Dodam tylko, że całość pomalowałam farbą olejną. Natomiast, aby móc zawiesić stoliczek na barierkach – przymocowałam dwa wygięte płaskowniki.

Uchwyty na balustradę

 

Oto efekty:

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

 

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

 

Balkon nocą

Wykorzystałam moje wcześniej zrobione cotton balls ->link do wpisu DIY i zawiesiłam je na kratce. Lampki nie są na baterie, ale Tobie radzę właśnie takie kupić. Ja korzystam z gniazdka, które mam zaraz przy oknie w domu. 

Kupiłam również lampki solarne za 3 zł/szt w Jysku, które wsadziłam do doniczek.

A do romantycznego klimatu dodałam świeczki

Kliknij, aby zobaczyć pokaz slajdów.

I na koniec coś praktycznego

Ponieważ nie mam miejsca w domu na suszarkę i nie lubię jak pranie jest rozłożone na środku pokoju – zamontowałam suszarkę pod sufitem balkonu. Nie jest to już dekoracja, wręcz niektórym może przeszkadzać w ogólnym wyglądzie balkonu. Ja uznałam jednak, że jest to świetne i praktyczne rozwiązanie.

 

Dekoracja małego balkonu gotowa!

Co o niej sądzisz? Podoba się, czy zbyt prosta?

Jeśli masz jakieś pytania odnśnie składanego stoliku na balkon, z chęcią wytłumaczę dokładniej!

Pisz do nas, komentuj, a najlepiej udostępnij znajomym

Artykuł Dekoracja małego balkonu pochodzi z serwisu Dekoracje zrób to sam – dekostacja.pl.

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *