0

Alterowana ramka, czyli kilka słów o wakacyjnych pamiątkach

Zobacz blog

Wakacje to czas wyjazdów. A z każdego wyjazdu przywozimy mnóstwo pamiątek. Niemal w każdej turystycznej miejscowości kusi się nas tysiącem różnych przedmiotów, które koniecznie trzeba ze sobą zabrać do domu. Część z nich to rzeczy warte zainteresowania. Część – tak zwane durnostojki, które cieszą przez pięć minut a potem leżą schowane – najpierw na dnie walizki, potem gdzieś w kącie. A my tylko zastanawiamy się, dlaczego wydaliśmy na nie kasę (a zazwyczaj kosztują znacznie więcej niż są warte). Znasz to? Jeśli tak, koniecznie czytaj dalej…

Wartościowe pamiątki

Tak, przyznaję. Do pewnego momentu byłam uzależniona od kupowania pamiątek. Wiem więc, jak trudno oprzeć się tym wszystkim słodkim figurkom, obrazkom i innym pierdółkom sprzedawanym na straganach zaraz przy wejściu na plażę. Albo na Krupówkach. Albo w każdym większym mazurskim porcie. O wszystkich cudach dostępnych na arabskich i tureckich bazarach albo na moście Rialto czy przy Las Ramblas nie wspomnę… Przywoziłam takich pamiątek mnóstwo. Fakt, czasem udało mi się znaleźć coś naprawdę fajnego. Najczęściej było to miejscowe rękodzieło – bluzka z tradycyjnym dla miejsca, w którym akurat byłam haftem, biżuteria wykonana w charakterystycznym stylu, naczynia zdobione ludowymi motywami. Częściej były to jednak bibeloty, które stały bezużyteczne na półce i się kurzyły.

Na szczęście ten etap mam już za sobą. Może dlatego, że bardziej świadomie podchodzę do wydawania pieniędzy i kupowania nowych, zbędnych rzeczy? Stanowczo bardziej wolę być, niż mieć. Zamiast kupować kolejne pamiątki, wybieram udział w jakiejś miejscowej atrakcji, wypad do knajpki serwującej tradycyjne dania albo lot na spadochronie za motorówką. Wspomnienia są dla mnie cenniejsze niż tandetna figurka z nazwą miejscowości, w której spędziłam wakacje.

Wyjątek robię dla wspomnianego już wyżej rękodzieła. I dla magnesów, które przyczepiam do wykonanej samodzielnie tablicy magnetycznej. Te drobiazgi nie zajmują dużo miejsca, a cieszą oczy. No i powieszone nad biurkiem motywują do planowania kolejnych wyjazdów. Oprócz tego postanowiłam też sama tworzyć pamiątki. Takie są najlepsze. Po pierwsze – oryginalne, nikt nie będzie miał takiej samej. Po drugie – doskonale zatrzymują wspomnienia, emocje związane z wyjazdem, to, co najbardziej z wyjazdu chcę zapamiętać. Po trzecie – samo ich tworzenie sprawia mi ogromną frajdę! I właśnie taką pamiątkę chcę Ci dziś pokazać.

ramka

To mixedmediowa ramka na zdjęcie. Właściwie shadowbox. Stworzyłam ją na bazie pustej rolki po grubej taśmie klejącej. Jest więc recykling i tworzenie w nurcie less waste! Przede wszystkim jest jednak zdjęcie – jedno z moich ulubionych, zrobione podczas pobytu nad morzem. Poza tym mnóstwo skarbów znad tego morza przywiezionych – kawałki bursztynu, muszelki…  Tego zbierania ogólnodostępnych pamiątek nauczyłam się od dziecka. Kto ma w domu kilkulatka ten wie, że nawet krótki spacer kończy się przyniesieniem do domu skarbów: kamyków, patyczków, roślinek do zasuszenia, żołędzi, szyszek, piórek… Czas to wykorzystać! Bo przecież scrapbooking to nie tylko ozdabianie zdjęć, ale właśnie wykorzystywanie w tym celu różnych pamiątek, prawda?

Na ramce oczywiście jest też mnóstwo innych rzeczy. Przede wszystkim media. Większość z 13@rts, bo te jednak lubię najbardziej: gesso, gel medium, mgiełki perłowe, żwirek, drobniutka mika. Są też tekturki, gaza i sznurek, który można kupić w Tricksart. Kilka muszelek to także odciski z masy plastycznej.

ramka-mixed-media

Ta ramka została zainspirowana także kilkoma wyzwaniami. Wyzwanie w Art-Piaskownicy zmotywowało mnie, by pomyśleć o stworzeniu takiej wakacyjnej pamiątki.

pamiatka2bz2bwkacji

Morski temat i kolorystyka idealnie odpowiada moodboardowi z aktualnego wyzwania Ego Craft:

wyzwanie2b21

Wykorzystanie pustej rolki po taśmie to z kolei pomysł, który pojawił się, dzięki sierpniowemu wyzwaniu „Na okragło” na blogu sklepu Przyda-sie:

mosia-537x600

 

Reklamy

Dalej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.